Święty Mikołaj we Francji

Święty Mikołaj oraz Père Fouettard

Francja. Tutaj obchodzenie imienin świętego Mikołaja to wspomnienie świętego Mikołaja z Miry (fr: Myre) – miasto w Turcji. Jego imieniny -6.12 – są hucznie obchodzone w wielu krajach europejskich: Holandia, Belgia, Luksemburg, Niemcy, Rosja, Austria, Włochy, Chorwacja, Słowenia, Węgry, Polska, Czechy, Litwa, Rumunia, Bułgaria, Anglia, Ukraina, Słowacja oraz oczywiście Francja.  To co łączy te wszystkie kraje w hucznych obchodach tego święta to tradycja rozdawania prezentów dzieciom.

Święty Mikołaj oraz Père Fouettard

We Francji święty Mikołaj jest patronem regionu Lorraine. Jego święto jest szczególnie obchodzone na północy oraz wschodzie kraju.

W czasie swojego tournée odwiedza on dzieci rozdając upominki. Co ciekawe, we francuskiej tradycji towarzyszy mu Père Fouettard – ubrany na czarno, chodzący z ogromną rózgą i z pękiem drobniejszych. Père Fouettard zabiera ze sobą ten pęk po to, by rozdawać je tym dzieciom, które nie były grzeczne przez ostatni rok. We Francji św. Mikołaj podróżuje na ośle. Dlatego też, dzieci przygotowując się na przyjście Mikołaja muszą również przygotować poczęstunek dla osła – najczęściej jest to siano lub pasza.

W miastach gdzie to święto jest obchodzone w sposób wyjątkowo huczny są organizowane również parady. Zawierają w sobie tradycyjny przemarsz lecz również liczne animacje i przedstawienia, które czasami trwają do 2 tygodni Adwentu.

Dziadek Mróz

Jako postać postać bardzo znana, święty Mikołaj doczekał się swoich kulturowych naśladowców, tj postaci, które zostały stworzone jako jego świecki odpowiedni – konkurencja. Miało to miejsce zwłaszcza w Związku Radzieckim – gdzie to Dziadek Mróz rozdaje prezenty. Tylko z taką różnicą, że w Nowy Rok a nie 6.12.  Historia Dziadka Mroza nie jest tak długa i barwna. Był on promowany w okresie stalinowski w krajach byłego ZSRR, lecz nie udało mu się zdobyć większej popularności. Nie przeszkadza mu to jednak w tym by mieć swoje miasteczka – w północnej części Rosji – Wielki Ustiug oraz południowej części Puszczy Białowieskiej, po białoruskiej stronie, w okolicach wsi Kamieniuki.

Dziadek Mróz, choć stworzony z powodów naśladowczych, nie posiada własnej, osobistej historii. Święty Mikołaj natomiast takową posiada – tj tak jak pisałem na początku, jego święto jest wspomnieniem osoby świętego Mikołaja, który był biskupem Miry. Niestety, we Francji, w pamięci pozostał już tylko komercyjny aspekt jego osoby. Co nie zmienia faktu, że warto do świętego Mikołaja napisać. A jak to zrobić dowiesz się tutaj.

Tak więc podsumowując, święty Mikołaj jest tak popularny, że doczekał się swoich naśladowców, ale najważniejsze jest to by zapamiętać, że lepiej jest dostać upominek od Świętego Mikołaja we Francji niż od Père’a Fouettard’a 🙂 Bo chyba nikt rózgi(ą) dostać nie chce 🙂 Wesołego Adwentu!

Święty Mikołaj oraz Père Fouettard

Pay with a share....Buffer this pageEmail this to someoneShare on Facebook
Share on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestShare on Reddit

About the author

Paweł W.

View all posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *