List dla świętego Mikołaja po francusku

List do świętego Mikołaja po francusku

A hoj! W niektórych miejscach w Polsce mamy już śnieg… dziś jest 3.12. u nas na Dolnym Śląsku  jeszcze on nie zawitał. Ale nie o tym ma być!

List świętego Mikołaja po francusku

Tak, dziś jest 3.12. czyli do imienin św. Mikołaja zostały jeszcze 3 dni. Żeby pomóc mu w jego pracy wiele dzieci pisze do niego listy, by wiedział co ma im podrzucić. Dlatego dzisiaj sobie powiemy jak to z tymi listami bywa w krajach francuskojęzycznych.

Po pierwsze, koniecznie musimy pamiętać, że piszemy do „Saint Nicolas” a nie do „Père Noel”. Pomylić te dwie osoby to jak pomylić ojca z matką 🙂 Do 6.12. zostało niewiele czasu więc piszemy do Saint Nicolas, a o Père Noel będziemy jeszcze mówić na naszym blogu.

Dziś zajmiemy się samym listem do świętego Mikołaja, a o samej tradycji jego osoby i jego pracy w krajach francuskojęzycznych napiszemy za dwa dni!

Co trzeba napisać w liście do świętego Mikołaja po francusku?

Na pewno nie zapomnij napisać Mikołajowi o tym, że byłeś grzeczny w tym roku. Jeżeli tego nie napiszesz św. Mikołaj może pominąć Cię przy rozwożeniu upominków. Znając świętego Mikołaja, nie zapomni Cię odwiedzić, ale pamiętaj, że w części krajów francuskojęzycznych nie podróżuje on sam. Mikołaj i Père Fouettard są zawsze przygotowani, ale lepiej dostać prezent od św. Mikołaja niż od Père Fouettard’a. Więc jeżeli byłeś grzeczny, a (na pewno byłeś!) to napisz o tym.
Jako, że św. Mikołaj w krajach francuskojęzycznych ma raczej kiepską pamięć to możesz mu w liście zasugerować to o czym marzysz. Lecz pamiętaj, że to święty Mikołaj przygotowuje prezenty i może zastosować się do Twoich sugestii i pomysłów, ale czasami robi też niespodzianki czy psikusy!

Najważniejsze jest jednak by upominek dostać od Saint Nicolas a nie od Père Fouettard’a. Czyli nie zapominaj napisać, że byłeś grzeczny! Ale nie tylko słowa w liście się liczą! Ważna też jest forma listu.

Jak pisać?

List dla świętego Mikołaja po francusku

Święty Mikołaj uwielbia bardzo kolorowe i artystyczne listy. Czasem nie pisz ich na komputerze! Koniecznie musi on być pisany ręcznie. Tak samo rysunki – tylko i wyłącznie Twoje! Saint Nicolas lubi wiersze, wierszyki, rymy i piosenki. Włóż w przygotowanie listu dużo mocy, a Mikołaj to na pewno zauważy. Nie zapomnij o kolorach!

Gdzie wysłać list?

Dzieciaki we Francji wysyłają swoje listy na adres:

Saint-Nicolas
54210 Saint-Nicolas-de-Port

A teraz czas na wersję takiego listu po francusku oraz fiszki ze słownictwem w nim użytym.

 

List dla świętego Mikołaja po francusku

Cher Saint Nicolas !

Je t’écris car c’est bientôt ta fête! Je te souhaite que tu sois toujours en bonne forme, en bonne santé et que tu puisse venir nous voir chaque année ! En profitant de cette occasion je te transmet les nouvelles de moi et de ma famille:) Maman nous dit toujours que nous sommes des sages enfants. Nous avons des bonnes notes à l’école 🙂 Nous passons pas mal de temps avec elle, nous l’aidons beaucoup et nous l’aimons encore plus ! Donc quand tu va venir chez nous n’oublie pas de prendre un cadeau pour elle. Notre papa est super aussi et il nous lit des livres avant de nous faire dormir. Nous jouons souvent au foot avec lui. Si tu veux, apporte-lui un pantalon de sport.

Nous t’aimons beaucoup !

Bisous
Antoine et Ignace

Fiszki: tutaj

Pay with a share....Buffer this pageEmail this to someoneShare on Facebook
Share on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestShare on Reddit

About the author

Paweł W.

View all posts

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *