jak skutecznie nauczyć się języka francuskiego

jak najlepiej uczyć się języka francuskiego

Pytanie: „jak najlepiej uczyć się języka francuskiego?” należy do pytań często zadawanych przez osoby zaczynające się uczyć języka francuskiego.

Metody

Metod nauki jest wiele. Tutaj wypadałoby napisać, że moja jest najlepsza i w ogóle. Lecz tych metod jest zdecydowanie więcej. Moi uczniowie, często gubią się w ich doborze. Na początku oczywiście. Tutaj nie zrobię wywodu o rodzajach metod i sekretach itd. Gdyż, moim zdaniem, nieważne jaką metodę wybierzesz musisz pamiętać o dwóch elementach, które pomogą Ci dotrzeć do upragnionej znajomości języka francuskiego. Są nimi: zasada 3D oraz praktyka.

Zasadę 3D opisałem już w tym artykule. Natomiast tutaj zajmiemy się tym jak używać jej w nauce języka francuskiego. Otóż:

najpierw Decyzja – musisz chcieć nauczyć się języka francuskiego niezależnie od tego dlaczego się tej nauki się podejmujesz. Osobiście jeżeli chcę wystarczająco mocno coś osiągnąć to to osiągam, ale warunkiem jest, że muszę tego chcieć wystarczająco mocno. Więc pamiętaj: zastanów się po co o robisz i podejmij decyzję!

Determinacja – decyzja już podjęta, więc zakasam rękawy i do roboty. Na początku zawsze jestem przerażony jakie to trudne i ile jest tych zasad i słówek do ogarnięcia. Ale po pierwszych razach – małych krokach – zaczynam odczuwać dumę, która mnie niesie, żeby to kontynuować. I tak w kółko.

Dyscyplina – jest to element, który przeważa o sukcesie lub porażce. Gdyż duma z małych kroków nie trwa wiecznie i się po prostu ulatnia. Ba! Są momenty, w których myślę, zostawię to wszystko w ch…rę i kropka. Jestem zmęczony, zniecierpliwiony itd. I co się dzieje jeżeli ulegnę tym myślom? – porażka. Jak z tym sobie radzę? Po prostu robię swoje. Włącza się tryb po prostu zrób to i robię bez zadawania zbędnych pytań. Nie jest wtedy miło i przyjemnie. Ale kiedy ten etap przechodzi duma z tego, że się kontynuuje jest niewyobrażalna co daje moc na następne bessy formy.

Tak więc mamy omówioną zasadę 3D w nauce języka francuskiego. Teraz czas na praktykę.

jak skutecznie nauczyć się języka francuskiego

Praktyka

Otóż, doszedłem już do biegłej znajomości języka francuskiego – DALF C2 zdany w Brukseli – czego można chcieć więcej? Ten poziom i tak już wymaga ciężkiej pracy i po takim czymś trudno zapomnieć ten język, ale każda umiejętność niećwiczona zanika, prędzej czy później. To fakt. Więc jeżeli, nie praktykuję, zapominam. Jest to prawdziwe na poziomie biegłym to o ile bardziej na niższym? Na przykład B1? Dlatego, po opanowaniu już wystarczających umiejętności i wiedzy teoretycznej do komunikacji w języku francuskim, musisz to robić! Ale co? Właśnie to: Czytać, Słuchać, Oglądać oraz Mówić, Mówić, Mówić i jeszcze raz Mówić! Do tego też będziesz potrzebować zasady 3D, ale wiesz jak to działa jeżeli tutaj jesteś 🙂

Podsumowując: jak się najlepiej uczyć języka francuskiego? Wybierz metodę, podejmij decyzję, że chcesz to opanować, bądź zdeterminowany – podejmij wyzwanie– oraz wytrwaj! Czyli bądź zdyscyplinowany.

Pay with a share....Buffer this pageEmail this to someoneShare on Facebook
Share on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestShare on Reddit

About the author

Paweł W.

View all posts

5 komentarzy

  • Dobry wieczór. Po przeczytaniu poprzedniego tekstu stwierdziłem, że Pana blog jest jednym z lepiej zapowiadających się o języku francuskim, jaki do tej pory widziałem. Świetnie działa Pan na wyobraźnię i pomaga nawet najbardziej „topornym” poznać techniki szybkiej, a co najważniejsze efektywnej nauki. Będę wracał na Pańskiego bloga z wielką chęcią i już czekam na kolejny wpis. Serdecznie pozdrawiam!

  • Świetnie napisany artykuł. Sama zaczęłam naukę języka francuskiego i moim zdaniem determinacja jest w tym wszystkim najważniejsza. Jak jest motywacja to i łatwiej jest nam się zdyscyplinować, a wtedy już tylko krok do sukcesu. Życzę wszystkim powodzenia w nauce 😉

  • Ciekawy, zachęcający do działania artykuł. Napisany w sposób przejrzysty, jego treść łatwo do mnie trafiła. Nauka języka francuskiego z pewnością wymaga samozaparcia, jednak to piękny język. Nie jest łatwy, niestety, lecz jak Pan pisze, dla chcącego nic trudnego. Sama nie próbowałam nauki francuskiego, dla mnie jest zbyt skomplikowany, ale bardzo lubię słuchać, gdy ktoś nim włada. 😉 ..

  • Francuski dla mnie jest to ciężki język .Dzięki tej szkole mogę się uczyć w domu,oraz pogodzić ją z wychowaniem córeczki. Miły kontakt ,szybko wpoiłam lekcje u was.Dzięki wam ,bardzo dobrze tłumaczycie .Artykuł jest ciekawy oraz wciągający.

  • Akurat francuski mnie nie kręci 🙂 Ale zaczęłam się jakiś czas temu uczyć hiszpańskiego i obecnie odrobinę (wielką odrobinę) brakuje mi właśnie dyscypliny, by ćwiczyć dalej. A może po prostu nie chcę tego dość mocno?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *