francuska zima

Za co kocham zimę?

Ha ha ha straszna zima zła! Czy jakoś tak 🙂 Jako, że urodziłem się w lutym, przeciwko zimie nic nie mam, a wręcz przeciwnie! Uwielbiam ją! Tylko dlaczego skoro dni krótkie, jest zimno, pada śnieg (trzeba odśnieżać chodnik, samochód) trzeba jeździć wolno i ostrożnie, łapie się infekcje itd? A ja powiem no właśnie dlatego!

francuska zima
Zima, przynajmniej taką pamiętam z dzieciństwa, zawsze była chłodna i śnieżna. Ostatnio się to pozmieniało co nie jest zbyt fajne. Bo chyba zgodzisz się ze mną, że ładniej i weselej jest gdy leży biały śnieg niż błoto i plucha po deszczu. A tak w sumie ma to do Francji? Jak zima tam wygląda?

francuska zima

Francja jest ogólnie rzecz biorąc położona bardziej na południe niż Polska, co już wpływa na to, że jest ona krajem cieplejszym. Dodatkowo bezpośrednie sąsiedztwo z ogromnymi akwenami wodnymi Ocean Atlantycki i Morze Śródziemne też robi swoje. Zatem jakie są zimy? Raczej ciepłe – w co najmniej połowie kraju – od południa oczywiście. Cześć północna natomiast zna zimę chłodniejszą. Aczkolwiek raczej deszczową niż śnieżną. Sami Francuzi nawet mówią, że w Bretanii Bretończycy rozpoznają porę roku po tym czy deszcz, który pada ( a w tym rejonie zasadniczo pada przez większość roku) jest ciepły czy zimy. Jeżeli chodzi o same opady śniegu, to były zimy gdzie śnieg padał nawet w okolicach Lyonu.

Warto zaznaczyć, że takie opady śniegu we Francji są ważnym wydarzeniem, z tego względu, że śnieg potrafi naprawdę życie Francuzom utrudnić – jego delikatne opady zamykają największe lotniska w Paryżu i okolicach. Zima, jak przychodzi ze śniegiem jest naprawdę sporą niespodzianką nie tylko dla służb na lotniskach, ale również drogowców, a zwłaszcza dla zwykłych mieszkańców Francji.

mont-blanc-du-tacul-1602762_640

Czy Francuzi nie lubią zimy i śniegu? Raczej nie, z tego względu, że jednak Francja posiada naprawdę sporą grupę miłośników sportów zimowych. Najliczniejsza grupa to grupa miłośników nart – prawie 7 milionów. Ale nie można się dziwić, skoro na terenie Francji znajduje się część Alp. Francuzi, jak widać,umiejętnie wykorzystali.

Pay with a share....Buffer this pageEmail this to someoneShare on Facebook
Share on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestShare on Reddit

About the author

Paweł W.

View all posts

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *