Dlaczego warto uczyć się języka francuskiego?

Czy warto uczyć się języka francuskiego?

No właśnie! Dlaczego warto uczyć się języka francuskiego?

To oczywiste! A tak na serio to tak, jak każdego innego języka obcego!

Tylko dlaczego francuski?

A dlatego, że Francja jest jednym z potężniejszych Państw na świecie. Posiada ona największą powierzchnię spośród państw Unii Europejskiej. Francja ze względu na swoją liczbę ludności, potencjał gospodarczy, pozycję w Europie, silną armię (trzeci po Rosji i USA arsenał nuklearny), uchodzi za jedno z najpotężniejszych państw świata.

Francja jest także członkiem-założycielem Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz wchodzi w skład m. in. Frankofonii, G8 oraz Unii Łacińskiej. Jest stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ, w której posiada prawo weta. Jak widać tych międzynarodowych i dzięki tym członkostwom francuski nabył status języka urzędowego w wielu organizacjach międzynarodowych.

Dlaczego się uczyć francuskiegoCzyli faktycznie wpływy Francji na arenie międzynarodowej są spore. W sumie lepiej mieć więc informacje z pierwszej ręki, niż czekać na wydanie tłumaczenia.

Innym aspektem jest też zasięg samego języka francuskiego na świecie.
Język francuski jest językiem ojczystym ok. 80 mln ludzi: w tym ok. 65 mln Francuzów. Poza tym ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego. A 72 miliony jako drugiego języka codziennego. W 54 krajach jest on językiem urzędowym. Co ciekawe w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.

Dlaczego warto uczyć się języka francuskiego?

Francuski to nie tylko Francja, jeden z krajów europejskich, ale ponad 300 mln ludzi na świcie, którzy w tym języku się komunikują.

Ponadto francuski do końca XX wieku był drugim, po języku angielskim najczęściej studiowanym i nauczanym językiem obcym. Natomiast od początku XXI wieku został wyparty przez język hiszpański i jest teraz trzecim językiem na świecie.

No dobrze, ale przecież jest też angielski, Francuzi nie znają angielskiego?

I tu właśnie jest pies pogrzebany. Francuzi nie mają zwyczaju nauki innych języków. Obcych. Oczywiście się to zmienia, ale dość pomału. Więc jadąc do Francji nie możesz liczyć, że po angielsku sobie wszystko załatwisz. Oczywiście w miejscach turystycznych nie będzie z tym problemu, ale poza nimi….

Dlatego, jeżeli jeszcze go nie umiesz to czy nie warto zacząć? Tylko nie mów mi, że jest trudny 🙂 A dlaczego francuski nie jest trudny napiszę za tydzień! Inne ciekawostki o francuski znajdziesz tutaj.

Pay with a share....Buffer this pageEmail this to someoneShare on Facebook
Share on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestShare on Reddit

About the author

Paweł W.

View all posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *