wymowa we francuskim

Czy francuski jest trudny?

Czy język francuski jest trudny? Za ten wpis inne szkoły językowe mnie chyba znienawidzą! Tak, bywa, ale każdy praktyk się ze mną zgodzi.

No jasne, że jest trudny!

Ale to jak z każdą rzeczą, której nie znamy!! Ma on swoje wady i zalety jak każdy z języków. Tutaj sobie o nich porozmawiamy, bo nie taki diabeł, tzn francuski straszny jak go malują.
A żeby poszło sprawniej połączymy jedną wadę i zaletę tego języka. Zresztą wiesz, nic nigdy nie jest 100% białe czy czarne. Najpierw 1 wada a później równoważąca ją zaleta.

Gramatyka francuska

Francuska gramatyka jest skomplikowana

– Fakt posiada ona wiele wariantów pisowni, wiele czasów – około 19. I opanowanie tego na tip top może zająć sporo czasu. Zaleta: by płynnie się komunikować, nie musisz ich znać wszystkich. Bo nawet jeżeli by tak było to nie będziesz mieć możliwości użycia ich wszystkich. Niektóre wystarczy rozpoznawać, innych nigdy nie spotkasz w codziennym użyciu.
Więc takie pytanie po co się tym stresować,:
1) że jest ich tyle,
2) że nie znasz ich wszystkich,
3) że są takie skomplikowane
4) jak to wymówić? ????
Pamiętaj, by nie wpaść w pułapkę perfekcjonizmu! Mam nadzieję, że, choć część sobie wyjaśniliśmy.

Jak to wymówić?

Wymowa, homonimy i czytanie tych wszystkich znaków…Jest to następna trudność w tym języku. Fakt, pisownia we francuskim nie jest łatwa i może przysporzyć wiele bólu i trudności, a przeczytanie tego jeszcze więcej. ALE jest ona też, moim zdaniem, błogosławieństwem a to dzięki wszechobecnym homonimom! Co to jest? Jest to zjawisko gdzie dwa zgoła odmiennie wyrazy, czy zgłoski czytamy tak samo! Trzeba pamiętać, że liczba dźwięków we francuskim jest ograniczona. Niektóre występują częściej, inne natomiast rzadziej.

 

Rozumienie ze słuchu -francuski onlineRozumienie ze słuchu

Język francuski ma to do siebie, że jest językiem melodyjnym. Ale czy nie za to go kochamy? Oczywiście nie ma róży bez kolców. Ta melodyjność pochodzi między innymi z łączenia międzywyrazowego przez co uzyskana jest ta specyficzna melodia. Fakt, może na początku stanowić swoistą trudność w rozumieniu ze słuchu języka francuskiego. I tutaj powiem tylko jedno: ciągła praktyka! Nic nie powoduje efektów w jakiejkolwiek dziedzinie jak ciągłe powtarzanie i utrwalanie. Tak samo tutaj. Nie rozumiesz jakiegoś filmiku? Przesłuchaj jeszcze raz. Dalej nic? Przesłuchaj ponownie. I nic? Spróbuj jeszcze. Teraz na pewno coś usłyszałeś 🙂 ale jeżeli było to za trudne – spójrz do transkrypcji. Teraz już wszystko jasne.
Wiem, że początkowo takie ćwiczenia mogą odstraszać! I wielu, niestety, zostało przez to odstraszonych, ale im trudniejsze zadanie, tym większa satysfakcja, że się je wykonało! Do dzieła!

 

Pay with a share....Buffer this pageEmail this to someoneShare on Facebook
Share on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestShare on Reddit

About the author

Paweł W.

View all posts

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *